• Katarzyna Macudzińska

Środa: 08. 13.30

Czwartek: 10.00 - 15.40

Piątek: 08.00 - 13.30

Istnieje możliwość spotkania się również w innych godzinach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Nr tel. (61)-814-83-52  lub   61 89 - 41 - 838

Zadania pedagoga:

- diagnoza pedagogiczna (badanie przyczyn niepowodzeń szkolnych oraz problemów opiekuńczo-wychowawczych),

- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (w oparciu o Programy Eduterapeutica,  Ortograffiti , Akademia Umysłu oraz elementy kinezjologii edukacyjnej),

- warsztaty integracyjne oraz profilaktyczno-wychowawcze,

- treningi umiejętności społecznych,

- porady i zajęcia dotyczące wyboru zawodu i dalszej drogi kształcenia,

- wycieczki zawodoznawcze i rozwijające zainteresowania (zakłady pracy, szkoły ponadgimnazjalne, szkoły wyższe, targi edukacyjne, konferencje dla uczniów/rodziców),

- rozmowy i porady dla uczniów (wspierające, wychowawcze, dyscyplinujące),

- działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych,

- porady, konsultacje, warsztaty i organizacja szkoleń dla rodziców i nauczycieli.

Drogi uczniu zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:

1. Masz problemy z nauką.
          2. Nie potrafisz porozumieć się z rówieśnikami, nauczycielami.
          3. Masz problemy z wyborem szkoły i zawodu.
          4. Czujesz, że nikt cię nie rozumie, jesteś samotny.
          5. Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej.
          6. Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz, w jaki sposób.
          7. Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
          8. Masz inną sprawę, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Nauczyciele mogą oczekiwać od pedagoga:

1. Pomocy we wstępnej diagnozie przyczyn niepowodzeń edukacyjnych i wsparcia w rozwiązywaniu problemów wychowawczych uczniów.
          2. Podejmowania działań zgodnych z procedurami szkolnymi i rozwiązywania konfliktów na drodze mediacji.
          3. Współpracy w zakresie diagnozowania środowiska rodzinnego ucznia, rozpoznawania potencjalnych możliwości lub deficytów dzieci.
          4. Pomocy w określaniu sposobów i metod dostosowania wymagań edukacyjnych do możliwości i potrzeb ucznia na podstawie opinii/orzeczeń wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
          5. Koordynowania działań na rzecz wyboru przez uczniów dalszego kierunku kształcenia.
          6. Wsparcia w realizacji zadań wynikających z Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki.

Rodzice/opiekunowie mogą zgłosić się do pedagoga, gdy:

1. Dziecko uzyskuje słabe wyniki w nauce, popełnia liczne błędy w pisaniu i czytaniu,  (wstępna diagnoza dysleksji, pomoc w skierowaniu ucznia na badania specjalistyczne, objęcie ucznia terapią pedagogiczną).

2. Uczeń nie chce chodzić do szkoły (ustalenie przyczyn unikania zajęć szkolnych).
          3. Gimnazjalista zachowuje się agresywnie, używa substancje psychoaktywne itp. (uzyskasz informacje,  gdzie szukać pomocy).
          4. Twoje dziecko ma problemy z podjęciem decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej ( pomoc w rozpoznaniu  predyspozycji  zawodowych,  przedstawienie oferty i zasad rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych).
          5. Rodzina ma problemy finansowe i inne  (pedagog pomoże skierować wniosek do Rady Rodziców, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i innych instytucji.)

Rejonowe Poradnie Psychologiczno Pedagogiczne:

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Luboniu tel. 618130173

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Buku tel. 618140241